Frank szwajcarski
Kurs CHF/PLN
Wykres kursu CHF
Archiwalne kursy korony norweskiej wg. NBP
Frank szwajcarski to waluta obowiązująca na terytorium Szwajcarii i Liechtensteinu. Frank oczywiście nie ma tak dużego znaczenia dla światowych finansów, jak euro, dolar amerykański, czy funt brytyjski, jednak przez dekady Szwajcaria zyskała opinię bardzo stabilnej i bezpiecznej przystani finansowej. Obydwie wojny światowe nie miały większego wpływu na wartość tutejszej waluty. Do dziś tutejsze banki cieszą się dużym zaufaniem inwestorów z całego świata. Najbardziej rozwinięte gałęzie gospodarki tego alpejskiego kraju to wspomniany właśnie sektor bankowo-ubezpieczeniowy, przemysł mechaniczny i precyzyjny i w nieco mniejszym stopniu spożywczy i chemiczny. Kurs franka zależy głównie od sytuacji gospodarczej samej Szwajcarii i nie zależy bezpośrednio od cen surowców naturalnych. Oczywiście duże znaczenie ma również ogólna sytuacja w strefie Euro, jako że kraje w niej zrzeszone są najważniejszymi partnerami Szwajcarii.
Za emisję i prowadzenie polityki monetarnej odpowiada Szwajcarski Bank Narodowy. Jest to autonomiczny organ, jednak na jego decyzje duży wpływ ma polityka Europejskiego Banku Centralnego, chociażby z powodu wcześniej opisanych powiązań gospodarczych z UE. W ostatnich latach SNB stał się „gwiazdą” międzynarodowej sceny walutowej, decydując się 15 stycznia 2015 roku na uwolnienie kursu franka, który wcześniej pozostawał w sztywnej relacji do kursu Euro. Dzień, który do historii przeszedł jako Czarny Czwartek, na długo zostanie zapamiętany. Tylko w Polsce kurs franka poszybował w górę o blisko dwa złote w ciągu jednego dnia. Konsekwencje tej decyzji są długofalowe, chociażby ze względu na blisko 500 tys. kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w tej walucie przez Polaków.
Czy wiesz, że:
- Siódma seria banknotów franka szwajcarskiego, została wyprodukowana opracowana jako "rezerwowa". Narodowy Bank Szwajcarii miał ją wprowadzić, gdyby okazało się, że szósta seria jest zagrożona fałszerstwami. O jej istnieniu opinia publiczna dowiedziała się dopiero w momencie wprowadzania serii ósmej, która jest najrzadziej podrabianą na świecie. Prawdopodobieństwo napotkania fałszywego franka jest odpowiednio pięciokrotnie i dziesięciokrotnie mniejsze niż w przypadku euro oraz dolara amerykańskiego.
- Nie tylko Polacy posiadają masowe zadłużenie we franku szwajcarskim. Bezpośredni sąsiedzi Szwajcarii, Austriacy równie chętnie zaciągali kredyty tej walucie. Szacuje się, że wartość ich zadłużenia w roku 2014 sięgała ok. 11,6% PKB. Adekwatny wynik dla Polski w tym samym okresie wynosił 8,2%.
- 15.01.2015r. – czarny czwartek. Tego dnia Bank Centralny Szwajcarii uwalnia kurs franka. Powoduje to pokaźnych rozmiarów wzrosty, nawet powyżej 5 PLN za 1 CHF
- Wszystkie ważne informacje na banknotach franka szwajcarskiego prezentowane są we wszystkich czterech oficjalnych językach: niemieckim, francuskim, włoskim i retoromańskim. Monety natomiast są neutralne i nie znajdziemy na nich napisów w żadnym z wymienionych wyżej języków.
Na KantorOnline znajdziesz zawsze aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF). Otwórz bezpłatne konto już dzisiaj i uzyskaj dodatkowy rabat w wysokości 10% na 90 dni*. Bez limitu wymian i kwoty.
* Szczegóły rabatu znajdziesz tutaj.